Van Cleef & Arpels

V roce 1896 se syn holandského obchodníka s diamanty Alfred Van Cleef oženil s Estelle Arpels, dcerou velkoobchodníka s vzácnými kameny a sestrou Juliena Arpelse, který byl ve své době považován za jednoho nejlepších gemologů neboli znalců drahých kamenů. Alfred spolu se švagrem Julienem založili v roce 1906 v Paříži na 22 Place Vendôm společný podnik, který se měl věnovat obchodu s drahými kameny a šperky z nich vyrobenými. Tak byly položeny základy budoucí dynastie, která svůj život zasvětila kráse drahých kamenů.

Hlavními postavami, kterým firma vděčí za svůj rozvoj a věhlas, jsou:

Renée Puissant – dcera Estelle a Alfreda Arpels, která působila jako hlavní designérka společnosti Van Cleef & Arpels od roku 1926 až do 1942. Podařilo se jí vdechnout šperkům okouzlující a rafinovaný půvab plný ženskosti a něhy.

Pierre Arpels – uvedl v roce 1949 první hodinky se značkou Van Cleef & Arpels, legendární model PA49, který si získal uznání i v očích renomovaných hodinářů.

Jacques Arpels – představil v roce 1976 první vůni Van Cleef & Arpels nazvanou příznačně First, která je dnes po právu řazena do zlatého fondu luxusních světových vůní a těší se oblibě po celém světě.

V současnosti je značka Van Cleef & Arpels jednou z nejluxusnějších na světě a její modely si oblíbily i takové hvězdy, jakými jsou Julia Roberts, Uma Thurman, Scarlett Johansson, Diane Kruger a řada dalších. Slavným „Envol“ prstenem ve tvaru motýla z bílého zlata a diamatů se pyšní Madonna, která se s ním „pochlubila“ v klipu ke svému hitu Music, či zpěvačka Mariah Carey.

Jedinečné šperky jsou vítaným doplňkem modelů předních světových návrhářů na módních přehlídkách či při focení módních editorialů velkých magazínů typu Vogue, Elle a dalších.

Členové královských i šlechtických rodin a celebrity – ti všichni vyhledávají unikátní šperkařské umění Van Cleef & Arpels. Ty jsou pak důkazem jejich citů i němými svědky jejich lásky, jako tomu bylo třeba v případě vévody a vévodkyně z Windsoru, či celé řady dalších milovníků ryzího umění.

Vytvářet stále něco nového – to je vášeň a životní síla, která stojí za vším okouzlujícím pod značkou Van Cleef & Arpels. Právě odtud vyšla celá řada děl, která se zapsala do dějin moderního šperkařství:

1936 – pro vévodkyni z Windsoru byly navrženy hodinky „cadenas“ inspirované tvarem visacího zámku. 1951 – „zipper“ náhrdelník – fascinující a technicky důmyslný šperkařský kousek, který lze nosit jako náhrdelník, ale také jako náramek.

V roce 1933 si společnost Van Cleef & Arpels dala patentovat „Mystery Setting“ /neviditelný způsob/ – proslulý vynález, jímž se podařilo docílit maximálního půvabu šperku. Skutečně mistrovský výkon, kdy se podařilo zasadit kameny „neviditenými“ spoji, takže jejich krása mohla poprvé vyniknout skutečně v maximální míře.

Co se skrývá za tajemstvím tohoto „neviditelného způsobu“? Každý kámen je pečlivě zasazen do extrémně jemné síťky ze zlata (její tloušťka je menší než 2 setiny milimetru). Klenotník navrhl mřížku ze zlata, na které kameny jeden po druhém vytvářejí objem celého šperku. Kus vznikající technikou „Mystery Setting“, vyžaduje ruční práci, která trvá mnohem déle, než jiné šperky. Např. 1.800 hodin u brože Rok 2000 a přes 1.000 hodin u kokardové brože. Jen pár skutečných odborníků ovládá tento způsob a jejich práce patří k tomu nejkrásnějšímu, co si lze ve šperkařství představit.

Van Cleef & Arpels je jednou z nemnoha šperkařských firem, které si v současnosti drží vlastní výrobu. Jde o jednu z nejstarších a nejlépe vybavených dílen na světě, kde nyní pracuje 35 specialistů – skutečných špiček šperkařství. Dílna sídlí přímo na Place Vendôm, kde společnost působí už od roku 1933.

Precizní umění a cit pro drahé kameny se tu předává z generace na generaci, což znamená, že dnes vyrobené šperky budou stejně tak dokonalé jako ty, které tu vznikly před více než osmi desítkami let.

Už od dob svého založení pracuje Van Cleef & Arpels výhradně s drahými kameny nejvyšší jakosti: rubíny, safíry i smaragdy. Kameny nesrovnatelné krásy, u nichž mají klienti jistotu, že takové najdou jenom zde.

Kameny z kolekce Pierres de Caractère, které byly získávány po celou více než 100letou historii firmy, mohli zájemci vidět v roce 2006 na speciální výstavě k tomuto výročí. Šlo o kusy nebývalé čistoty a až mystické krásy.

Z kolekce Pierres de Caractère: leštěné smaragdy z historického naleziště v kolumbijském Mu­za.

Styl Van Cleef & Arpels v sobě snoubí ženskost, rafinovanost, ušlechtilost a něhu, aby je přetavil v dokonalou eleganci nepostrádající mistrovskou sofistikovanost.

Důkazem absolutního mistrovství Van Cleef & Arpes jsou „neviditelné“ spoje mezi jednotlivými kameny, které vypadají, jakoby vedle sebe držely jen silou vůle.

Van Cleef & Arpels čerpá inspiraci ze tří hlavních zdrojů:

  • z přírody a její nezkrotné vitality
  • z magického světa víl a elfů
  • z luxusní módy haute couture

Van Cleef & Arpels si zvolil za jeden z hlavních zdrojů své inspirace přírodu – především pak období jara, kdy se začíná vše opět probouzet k životu a rozvíjí se tisíce květů.

Existuje několik linií s přírodními motivy – Fleurette inspirovaná kvetoucími rostlinami, Alhambra jetelovými lístky a Hawaï, kde hrají hlavní roli zářivé barvy. Nechybí ani zástupci fauny v podobě vážek s jiskřivými křídly či pestrobarevných motýlků.

Kouzelný svět víl a elfů představuje další z oblíbených zdrojů inspirace, z něhož se rodí šperky plné hravosti a něžné ženskosti. V roce 2004 byla uvedena kolekce Sen noci svatojánské (Midsummer Night's Dram), která představuje skřítky a víly z diamantů sestavených technikou „Mystery Setting“. Tato linie se stala i hlavním tématem při výzdobě obchodu na Place Vendôme.