Lalique

První nádherné flakóny věhlasné značky LALIQUE vytvořené jejím zakladatelem René Laliquem vznikaly už na počátku našeho století. Skvosty jeho tvorby jsou dnes vystavovány např.v Muzeu Bellerive v Curychu a v Muzeu módy – Mnichovského státního muzea. V roce 1978 byla poprvé představena jeho díla na samostatné výstavě. Od té doby si získává stále větší popularitu a uznání. Jeho nevyčerpatelná fantazie, jeho touha poznávat nové a nové možnosti ve zpracování a použití skla, od miniaturních flakónů až po monumentální kašny nebo portály ukazuje tohoto umělce v každé dimenzi. Druhý úsek jeho života je neoddělitelně spjat se sklem. Začal právě flakónem parfému a v letech 1908 – 1937 vytvořil více než 250 modelů flakónů. Podle Reného Laliqua cesta musí pokračovat… Marcem, jeho synem a nyní vnučkou Marie-Claude.

Sklo se pod magickou rukou Reného Laliqua ohýbá, vlní a transformuje. „Napiš mi vůni, nakresli mi flakón“. Jak kouzelná je tato tvůrčí výzva. A byl to právě René Lalique, který jako první uvažoval o tom, že flakón by měl evokovat vůni v něm obsaženou. V jeho stopách a s tímto poselstvím vyrytým v srdci, zděděnou představivostí a inspirací, schopností zhmotnit sny jeho vnučka Marie-Claude Lalique vytvořila v roce 1992 svůj první parfém „Lalique“ a věnovala ho jemu. Oblíbená vůně, výjimečný flakón či křišťál který přímo září moderností…

Jako vize prvních dnů světa: v oparu křišťálového světla, odpočívá na kameni nymfa uprostřed sametové svěžesti podivných vodních listů. Štědré křivky jejího těla se nabízejí pouze očím přírody. Mnohotvárné bohatství uzávěru – je to vzácná chvíle lehce se ho dotýkat a odvíjet zlatou nitku, která jej zdobí. Vznešenost a smyslnost se mísí a objímají jedna druhou, pocit je vzácný a nádherný… Marie-Claude dala duši této ženě. Její šepot nese všechny její naděje „Vím, že mám moc osvítit svět, jiným způsobem.. přinesu ráj na zemi…“. Pod jejími prsty i kámen ožívá… V srdci kamene nedočkavě blýská tisíc a jeden ambrových odlesků… ve vánku je vdechnuta květinová a ovocná vůně. Je slunečný. Křišťál je přeměněn. „The Nude“ flakón pro rok 1996.

René Lalique ve svém období Art Noveau, kultivoval obraz polibku. Na slavných kouscích šperků, přívěsků, broží nošených nad tlukoucím srdcem, nebo hřebenech, nádherné zámince pro pěstění těžkých dlouhých pramenů vlasů. Neobvyklé materiály, obtížné techniky, ale co na tom? Polibek je to jediné co se počítá. Každý polibek si žádá další a tak v roce 1997 je symbolizován Marie-Claude, jeho vnučkou, která od chvíle kdy vytvořila svůj první parfém, každý rok navrhuje nový sběratelský flakón. A v roce 1997 to bylo pozvání k lásce „Flakon d'Amour“. V srdci křišťálu, v srdci smyslů a esencí.

Letos autorka zabloudila do hlubokých vod a nalezla tváře vodních pramenů, zdobené křišťálovými perlami, jako v kouzelném příběhu víl. Pro sběratele je připraveno v roce 1998 magické potěšení Lalique, tajemné zjevení průsvitných krásek které uzavírají tento parfém Lalique de Laliqueů.

Kolekce flakónů pro daný rok je vždy omezená. Vyrábí se přesný počet kusů, např. 1000 nebo 2000 pro celý svět. Každý flakón má své číslo a certifikát. Tyto nádherné kusy se stávají součástí soukromých sbírek nebo muzejních expozic značné hodnoty.